The answer to this question would be: 5 second
In this question, you are given the initial distance (300ft), car velocity(48ft/s) and the final distance(60ft). You are also given the equation to calculating the distance, so this question should be easier. The question is when the time where the distance is 60 ft. So the answer would be:
distance= 300-48t
60 = 300ft- 48t
48t= 300- 60=240
t= 5
We are given points

and

.
We first find the midpoint M, of AB, which divides the segment AB into 2 equal parts,
then we find the midpoint N of AM, and midpoint K of MB.
Thus each of the half parts is divided into 2 equal parts. The whole segment is divided into 4 equal parts.
The coordinates of M, N and K are found as follows:
the coordinates of M are:

the coordinates of N are:


similarly, the coordinates of k are:
X=2 my friend
hope this helps!
Answer:
And we can find this probability using the z table and we got:
Step-by-step explanation:
Let X the random variable that represent the thickness of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
We are interested on this probability
And the best way to solve this problem is using the normal standard distribution and the z score given by:
If we apply this formula to our probability we got this:
And we can find this probability using the z table and we got: