Answer:
Explanation:
I think you should google it on the internet
Answer:
It is cheaper to buy the seats.
Explanation:
Giving the following information:
The company is currently operating at 100% capacity, and variable manufacturing overhead is charged to production at the rate of 60% of direct labor cost. The direct materials and direct labor cost per unit to make the bicycle seats are $8.00 and $9.00, respectively. Normal production is 50,000 bicycles per year. A supplier offers to make the bicycle seats for $21 each. If the bicycle company accepts this offer, all variable manufacturing costs will be eliminated, but the $30,000 of fixed manufacturing overhead currently being charged to the bicycle seats will have to be absorbed by other products.
Make in house= [8 + 9 + (9*0.6)]*50,000= $1,120,000
Buy= 21*50,000= $1,050,000
It is cheaper to buy the seats.
Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
(C) A report recommending an anti-terrorism security system for mass transit
Explanation:
An analytical report is a type of a business report that uses qualitative and quantitative company data to analyze as well as evaluate a business strategy or process, while empowering employees to make data-driven decisions based on evidence and analytics. Analytical reports offers both information and analysis and also include recommendations.