Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.
Answer:
The change in gravitational potential energy of the hiker = 2869685 J
Explanation:
Potential Energy: This is the energy possessed by a body, due to its change in position in the gravitational field. The unit of potential energy is Joules (J)
From the question,
Change in gravitational potential energy = Energy of the hiker at the top of Mt. Whitney - Energy of the hiker at the floor of Death valley.
ΔEp = mgh₂ - mgh₁
ΔEp = mg(h₂-h₁)........................... Equation 1
Where ΔEp = change in Potential Energy of the hiker, m = mass of the hiker, g = acceleration due to gravity, h₁ = lowest point in Death valley, h₂ = Elevation of Mt. Whitney.
Given: m = 65.0 kg, h₁ = -85 m ( because is a valley), h₂ = 4420 m,
Constant: g = 9.8 m/s²
Note: The h₁ is negative because is below sea level.
Substituting into equation 1
ΔEp = 65×9.8×[4420-(-85)]
ΔEp = 637(4420+85)
ΔEp = 637(4505)
ΔEp = 2869685
ΔEp = 2869685 J.
Thus the change in gravitational potential energy of the hiker = 2869685 J
Answer:

Explanation:
We can use the following SUVAT equation to solve the problem:

where
v = 0 is the final velocity of the car
u = 24 m/s is the initial velocity
a is the acceleration
d = 196 m is the displacement of the car before coming to a stop
Solving the equation for a, we find the acceleration:

Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.1 T
Acceleration, 
Charge on electron,
Mass of electron,
(a) The force acting on the electron when it is accelerated is, F = ma
The force acting on the electron when it is in magnetic field, 
Here, 
So, 
Where
v is the velocity of the electron
B is the magnetic field


v = 341250 m/s
or

So, the speed of the electron is 
(b) In 1 ns, the speed of the electron remains the same as the force is perpendicular to the cross product of velocity and the magnetic field.
Answer:
The belt ramp is moving at 0.047 m/s
Explanation:
Hi!
The equation for the position of an object moving in a straight line with a constant acceleration is:
x = x0 + v0 * t + 1/2 * a * t²
where:
x = position at time "t"
x0 = initial position
v0 = initial velocity
t = time
a = acceleration
If the object moves with constant speed, then, a = 0 and x = x0 + v * t
First, let´s find the lenght of the speed ramp by calculating the distance walked by Clifford.
x = x0 + v0 * t +1/2 * a * t²
x0 = 0 placing the origin of our reference system at the begining of the ramp
v0 = 0 Clifford starts from rest
t = 64 s / 4
a = 0.37 m/s²
Then:
x = 1/2 * 0.37 m/s² * 16 s = 3.0 m
Now that we know the lenght of the speed ramp, we can calculate the speed of the ramp which is constant:
x = x0 + v * t x0 = 0
x = v * t
x/t = v
<u>3.0 m / 64 s = 0.047 m/s</u>