Answer: the scientist should ensure that the volume is measured in dm3(or L), the pressure in atm, the temperature in Kelvin and use the gas constant 0.082atm.dm3.K^-1.mol^-1
Answer
D 160g
Explanation:
<u>Write the equation:</u>
Combustion reactions use oxygen and release water and heat, so
CH₃OH(g) + O₂(g) → CO₂(g) + H₂O(g)
Balance that:
2CH₃OH(g) + 3O₂(g) → 2CO₂(g) + 4H₂O(g)
<u>Find moles of carbon dioxide:</u>
We need to know the number of moles of CO₂. This rxn is at STP, so at STP one mole of gas = 22.4 liters.
112 L * 1 mol/22.4 L = <em>5 mol CO₂</em>
<u>Find moles of methanol:</u>
Based on the chemical equation, for every 2 mol methanol, there are 2 mol carbon dioxide. So for every 5 mol carbon dioxide, there are 5 mol methanol!
5 mol CO₂ = 5 mol CH₃OH
Molar mass of methanol: 12.01 + 3*1.008 + 16.00 + 1.008 = <em>32.04 g/mol</em>
Moles of methanol: 5 mol * 32.04 g/mol = 160.2 g methanol
≈ 160 mol methanol
Sodium-22 remain : 1.13 g
<h3>Further explanation
</h3>
The atomic nucleus can experience decay into 2 particles or more due to the instability of its atomic nucleus.
Usually, radioactive elements have an unstable atomic nucleus.
General formulas used in decay:

T = duration of decay
t 1/2 = half-life
N₀ = the number of initial radioactive atoms
Nt = the number of radioactive atoms left after decaying during T time
half-life = t 1/2=2.6 years
T=15.6 years
No=72.5 g

Answer:
The glow stick in hot water will be brighter
Explanation:
The glow stick in hot water will be brighter than the glow stick in cold water because the heat from the hot water will cause the molecules in the glow stick to move faster. The faster the molecules move in the glow stick, the sooner and brighter the reaction will be. The cold water will cause molecules to move slowly and it will take longer for the reaction to occur, which will also make it less bright.
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O