Hydrogen bonds are approximately 5% of the bond strength of covalent C-C or C-H bonds.
Hydrogen bonds strength in water is approximately 20 kJ/mol, strenght of carbon-carbon bond is approximately 350 kJ/mol and strengh of carbon-hydrogen bond is approximately 340 kJ/mol.
20 kJ/350 kJ = 0,057 = 5,7 %.
Answer:
The mass was there all along, it was just in the air. The weight of the oxygen from the air is not weighed in the beginning, only at the end as part of the product, making it seem like there is a total mass change.
It is in the center and everything surrounds it
3.6 x 10²⁴molecules
Explanation:
Given parameters:
Mass of Na = 275g
Unknown:
Number of molecules of Na₂O =
Solution:
Since sodium is the limiting reactant, we first use it to find the number of mole of the Na₂O and transpose it into finding the number of molecules.
Given equation:
4Na + O₂ → 2Na₂O
Since the equation is balanced, let us find the number of moles of Na;
Number of moles =
=
= 11.96moles
From the equation of the reaction;
4 mole of Na produced 2 moles of Na₂O
11.96 moles of Na will produce
= 6moles
1 mole of a substance = 6.02 x 10²³ molecules
6 moles of Na₂O = 6 x 6.02 x 10²³ molecules = 3.6 x 10²⁴molecules
learn more:
Number of moles brainly.com/question/1841136
#learnwithBrainly
Answer: 0.67 moles of 
Explanation:
According to avogadro's law, 1 mole of every substance occupies 22.4 L at STP and contains avogadro's number
of particles.
To calculate the moles, we use the equation:


According to stoichiometry:
3 moles of
is produced by 2 moles of 
Thus 1 mole of
is produced by=
of 
Thus 0.67 moles of
are required to produce 28.3 g of