Answer:
Part A: option C. 135.2°F
Part B: 40 min
Step-by-step explanation:
<em>Part A:</em><em> What is the temperature in degrees Fahrenheit of the soup after 25 minutes?</em>
<u>1. Set an equation</u>:
- Temperature = Initial temperature - decrease in temperature
- decrease in temperature = rate of decrease × time
- Variables:
temperature: T
initial temperature: To = 192.7°F
decrease rate: 2.3°F / min
time = t
- Equation: T = 192.7°F - 2.3(°F/min) × t
2.<u> Substitute t = 25 min</u>
- T = 192.7°F - 2.3 (°F/min) × 25 min = 135.2 °F
Part B. <em>How many minutes will it take for the soup to cool to 100.7°F?</em>
2.<u> Solve the equation for t</u>
- T = 192.7°F - 2.3(°F/min) × t ⇒ t = (192.7 °F - T) / (2.3 °F/min)
3. <u>Substitute T = 100.7°F</u>
- t = (192.7°F - 100.7°F) / (2.3 °F/min) = 40 min
3,000,000+200,000+90,000+8,000+70+6
Answer:
You brought 3 lbs of potatoes
Step-by-step explanation:
divide 3.45 by 1.15
Answer:
A
Step-by-step explanation:
To evaluate, substitute x= -2 into the equation
.
