Treat each (time, money) pair as an (x, y) pair, and get the slope of the line:
For Rosita, (5, 128), (7, 164): m = (y2 - y1)/(x2 - x1) = (164 - 128)/(7 - 5) = 18, implying that she earns $18/hr. The y-intercept is calculated as: y = 18x + b, 128 = 18*5 + b, b = $38, meaning that she started with $38. Rosita's equation is y = 18x + 38.
For Garth, (3, 124), (8, 194): m = (194 - 124)/(8 - 3) = 14. For 124 = 14*3 + b, b = $82. Garth's equation is y = 14x + 82
To find out when they will have saved the same amount, both equations would have the same y-value:
18x + 38 = 14x + 82
4x = 44
x = 11 hours
y = 18*11 + 38 = $236 (alternatively, y = 14*11 + 82 = 236)
This means that Rosita and Garth will have both saved $236 after 11 hours of working.
Given that, according to sanitation departments report; the samount of garbage produced by 1 resident
pound.
Given that population of the city 
Now we have to find how much garbage did the city sanitation department collect last year.
To find that we just need to multiply the garbage produced by 1 resident with the population of the city.
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Hence final answer is
pounds.
Answer:
<h3>The answer is 6 units</h3>
Step-by-step explanation:
The distance between two points can be found by using the formula

where
(x1 , y1) and (x2 , y2) are the points
From the question the points are
K (5, 6) P (1, 1)
The distance from K to P is

We have the final answer as
<h3>6 units to the nearest whole number</h3>
Hope this helps you
Answer:
<em>5,598 cans are required to empty the vessel</em>
Step-by-step explanation:
The volume of a cylinder of radius r and height h is:

The volume of a box of dimensions X, Y, and Z is:
V=X.Y.Z
A cylinder of r=1.4 m and height h=1.5 is used to store vegetable ghee. It contains a volume of:


Converting to cubic cm:


The volume of each rectangular tin can is:


The number of cans required to empty the vessel is:

5,598 cans are required to empty the vessel
Answer:
His gain percent would have been 8%
Step-by-step explanation:
The key to answering this question is to first calculate the price at which the wheat flour was bought.
Mathematically;
% profit = (selling price-cost price)/cost price * 100%
Let the cost price be $x
Thus;
% profit = (30-x)/x * 100
20 = 100(30-x)/x
20x = 3000-100x
100x + 20x = 3000
120x = 3000
x = 3000/120
x = Rs 25
So let’s assume he sold at Rs 27
His profit would have been 27-25 = 2
His gain or loss percentage would’ve been;
2/25 * 100/1 = 200/25 = 8% (gain, since selling price is greater than the cost price)