<span>3.68 x 10²⁵ bromine atoms * 1mol/6.02*10²³ atoms=
= 61.13 mol of bromine atoms
1 mol PBr3 ----- 3 mol Br
x mol PBr3 -----61.13 mol Br
x= 1*61.13/3 = 20.4 mol PBr3.
</span>20.4 mol PBr3 <span>contain 3.68 x 10^25 bromine atoms.</span>
Atomic number = protons
Protons = P Electrons = E P = E
Atomic mass = Neutrons + Protons
Atomic number = atomic mass = neutrons
P = E
AM - AN = N
Example:
Calcium = 20 Protons 20P = 20E
Atomic mass - atomic number = neutrons :)
The Molecule of Sodium Formate along with Formal Charges (in blue) and lone pair electrons (in red) is attached below.
Sodium Formate is an ionic compound made up of a positive part (Sodium Ion) and a polyatomic anion (Formate).
Nomenclature:
In ionic compounds the positive part is named first. As sodium ion is the positive part hence, it is named first followed by the negative part i.e. formate.
Name of Formate:
Formate ion has been derived from formic acid ( the simplest carboxylic acid). When carboxylic acids looses the acidic proton of -COOH, they are converted into Carboxylate ions.
E.g.
HCOOH (formic acid) → HCOO⁻ (formate) + H⁺
H₃CCOOH (acetic acid) → H₃CCOO⁻ (acetate) + H⁺
Formal Charges:
Formal charges are calculated using following formula,
F.C = [# of Valence e⁻] - [e⁻ in lone pairs + 1/2 # of bonding electrons]
For Oxygen:
F.C = [6] - [6 + 2/2]
F.C = [6] - [6 + 1]
F.C = 6 - 7
F.C = -1
For Sodium:
F.C = [1] - [0 + 0/2]
F.C = [1] - [0]
F.C = 1 - 0
F.C = +1
Answer:
The kinetic increases by 48.84 %
Explanation:
The expression for the kinetic energy is:-

Where, m is the mass of the object
v is the velocity of the object
Let the new velocity is:- v'
v is increased by 22 %. Thus, v' = 1.22 v
So, the new kinetic energy is:-

<u>Thus, the kinetic increases by 48.84 %</u>
Answer:
The rate of decay of atoms in container A is greater than the rate of decay of atoms in container B.
Explanation:
From the question,
Container A contains 1000 atoms
Container B contains 500 atoms
<u>The rate of decay of atoms in container A is greater than the rate of decay of atoms in container B.</u>
The reason for such is due to the difference in the concentration of the isotopes. Container A which contains higher number of atoms will have the more changes of the release of the neutron as the changes of the hitting and splitting increases as the density of the atoms increases.
<u>Thus, the atoms in the container A will therefore decay faster than the atoms in the container B. </u>