3.25 kg in g = 3.25 * 1000 = 3250 g
Molar mass C₂H₆O₂ = 62.0 g/mol
Mass solvent = 7.75 kg
Number of moles:
n = mass solute / molar mass
n = 3250 / 62.0
n = 52.419 moles
Molality = moles of solute / kilograms of solvent
M = 52.419 / 7.75
M = 6.7637 mol/kg
hope this helps!
<span>One of the main tenets of kinetic molecular theory is the the molecules of gas conserve their kinetic energy perfectly when they collide with each other (or the walls of the container for that matter), thus keeping them in constant motion. Since this is the definition of then elastic collision (one in which kinetic energy is maintained), then the answer is "d. are perfectly elastic".</span>
Slow chemical change
It is a chemical change because the erosion is due to the chemical reaction between the acid and the in the rain and the calcium carbonate.
It is slow due to the concentration of acid is low.
Answer:
104.84 moles
Explanation:
Given data:
Moles of Boron produced = ?
Mass of B₂O₃ = 3650 g
Solution:
Chemical equation:
6K + B₂O₃ → 3K₂O + 2B
Number of moles of B₂O₃:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 3650 g/ 69.63 g/mol
Number of moles = 52.42 mol
Now we will compare the moles of B₂O₃ with B from balance chemical equation:
B₂O₃ : B
1 : 2
52.42 : 2×52.42 = 104.84
Thus from 3650 g of B₂O₃ 104.84 moles of boron will produced.