Answer:
d. There is a 98% chance that the true proportion of customers who click on ads on their smartphones is between 0.56 and 0.62.
Step-by-step explanation:
Confidence interval:
x% confidence
Of a sample
Between a and b.
Interpretation: We are x% sure(or there is a x% probability/chance) that the population mean is between a and b.
In this question:
I suppose(due to the options) there was a small typing mistake, and we have a 98% confidence interval between 0.56 and 0.62.
Interpreation: We are 98% sure, or there is a 98% chance, that the true population proportion of customers who click on ads on their smartphones is between 0.56 and 0.62. Option d.
Year Net Profit
1 <span>$14,250.00
2 $15,390.00
3 $16,621.20
4 $17,950.90</span>2
We need to get the increase of the net profit of the current year from the previous year.
Percentage increase = (Current year - Previous Year)/ Previous Year * 100%
Year 2: (15,390 - 14, 250) / 14,250 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Year 3: (16,621.20 - 15,390) / 15,390 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Year 4: (17,950.90 - 16,621.20) / 16,621.20 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Every year the net income increases by 8%. So, the net income in Year 5 will be:
17,950.90 x 1.08 = 19,386.97 Choice D.
Answer:
1.4 × 10^-8
Step-by-step explanation:
The chip is 14 nanometers
14 * .000000001
.000000014
Move the decimal 8 places to the right, because we need 1 number in front of the decimal for scientific notation. The exponent will be -8 because we moved it 8 places to the right
1.4 × 10^-8
Answer:
C. (2, 6] hour jobs cost $100
Step-by-step explanation:
Let's consider each of these statements in view of the graph:
- A cleaning time of 2 hours will cost $100. -- The closed circle at (2, 50) tells you the cost of a 2-hour job is $50, not $100.
- A cleaning time of 6 hours will cost $150. -- The closed circle at (6, 100) tells you the cost of a 6-hour job is $100, not $150.
- Cost is a fixed rate of $100 for jobs requiring more than 2 hours, up to a maximum of 6 hours. -- The line between the open circle at (2, 100) and the closed circle at (6, 100) tells you this is TRUE.
- Cost is a fixed rate of $200 for jobs that require at least 6 hours. -- "At least 6 hours" means "greater than or equal to 6 hours." The closed circle at (6, 100) means a 6-hour job is $100, not $200.
125/21 = 150/x
cross multiply
125x = 3150
x = 3150/125
x = 25.2 lbs....rounded up = 26 lbs <==