Answer:
A. the internal energy stays the same
Explanation:
From the first law of thermodynamics, "energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to another.
Based on this first law of thermodynamic, the new internal energy of the gas is the same as the internal energy of the original system.
Therefore, when the partition separating the two halves of the box is removed and the system reaches equilibrium again, the internal energy stays the same.
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec
Using the a=vf-vi divided by tf-ti:
A is acceleration
Vf is final velocity- 330
Vi is intial velocity-30
Tf is final time-15
Ti is initial time-0
A = 330-30 divided by 15-0
A = 300 divided by 15
A= 20 m/s^2
Hope this helps
I assume the x-y axis are tilted such that the x-axis is parallel to the surface of the hill while the y-axis is perpendicular to it.
In this case, the x-component of the weight is given by:

where
m is the mass of the car
g is the acceleration of gravity

is the angle of the hill
Substituting numbers into the formula, we find