Answer:
The total change that will likely occur in 2 years is
mg/L
Step-by-step explanation:
Given : The first year, they found the chloride concentration changed by
mg/L .
It is estimated that the chloride concentration will change
mg/L the next year.
To find : What is the total change that will likely occur in 2 years?
Solution :
The chloride concentration changed by
mg/L in first year.
The chloride concentration will change
mg/L the next year.
The total change that will likely occur in 2 years is
In a mixed fraction -
mg/L
Answer:
220 products need to be sold to break it even.
Step-by-step explanation:
550 + 3.00x = 5.50x
550 = 2.50x
220 = x
The rate of change of the risk of down syndrome (in percentage of births per year) is
r(x) = 0.004641x² - 0.3012x + 4.9, 20≤ x ≤ 45
where
x = maternal age at delivery.
The function giving risk as a percentage of births when maternal age is x is the integral of r(x). That is,
f(x) = 0.001547x³ - 0.1506x² +4.9x + c
When x = 30, f = 0.14%. Therefore
0.001547(30³) - 0.1506(30²) + 4.9(30) + c = 0.14
41.769 - 135.54 + 147 + c = 0.14
c = -53.089
Answer:
f(x) = 0.001547x³ - 0.1506x² + 4.9x - 53.089, 20 ≤ x ≤ 45
The function is graphed as shown below.
Answer:
I think the answer is orange 17
Step-by-step explanation: