Answer:
The answer is B. When the magnet is placed on a globe to correctly align with Earth’s magnetic field, it is considered to be suspended freely. The Earth has geographical poles as well with North and South poles. Since unlike poles attract, the South Pole of the magnet will be attracted to the geographical North.
Explanation:
Answer:
The water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
Explanation:
Here Mass flux of water vapour is given as

where
is the mass flux of the water which is to be calculated.
- D is diffusion coefficient which is given as

- l is the thickness of the film which is 0.15 cm thick.
is given as

In this
is the saturated water pressure, which is look up from the saturated water property at 20°C and 0.5 saturation given as 2.34 Pa
is the air pressure which is given as 0.5 times of 
- R is the universal gas constant as

- T is the temperature in Kelvin scale which is

By substituting values in the equation

Converting
into 
As 1 mole of water 18
so

Putting this in the equation of mass flux equation gives

For calculation of water level drop in a day, converting mass flux as

So the water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Answer: It will be take 2.6 hours
Explanation: Please see the attachments below
Answer:128 N
Explanation:
Sample of 3 cm and 4 mm diameter found to break under a minimum force of 128 N .
If sample is 1.5 cm long with same cross-sectional area then minimum force required to break is also 128 N because the applied force is same for any length and diameter of tendon.