In collecting the precipitate, it is inappropriate to heat <span>the reacted mixture and evaporate off the water because it is possible that the mixture contains other substances that precipitates as well when the mixture is being heated so you will not be able to collect what you want.</span>
When an element losses its electron its called a cation. When an element accepted that electron it called anion. This is called an ionic bond.
Answer:
We have to take 37.5 mL of a 0.400 M solution
Explanation:
Step 1: Data given
Stock volume = 100 mL = 0.100L
Stock concentration 0.400 M
Volume of solution he wants to make = 100 mL = 0.100L
Concentration of solution he wants to make = 0.150 M
Step 2: Calculate the volume of 0.400 M CuSO4 needed
C1*V1 = C2*V2
⇒with C1 = the stock concentration = 0.400M
⇒with V1 = the volume of the stock = TO BE DETERMINED
⇒with C2 = the concentration of the solution he wants to make = 0.150 M
⇒with V2 = the volume of the solution made = 0.100 L
0.400 M * V1 = 0.150M * 0.100L
V1 = (0.150M*0.100L) / 0.400 M
V1 = 0.0375 L = 37.5 mL
We have to take 37.5 mL of a 0.400 M solution
NO, two atom with the same mass number can never be isotope of each other.
This is because for atoms to be considered as isotopes, they must have the same number of protons but different number of neutrons. There is no way two atoms will have the same mass number and their proton number will be the same, this means that two atoms with the same number of mass number can not be isotope of each other.
Answer:Material
Coefficient
of friction
aluminum
chromium
glass
0.25
0.21
0.12
steel
0.23
titanium
vanadium alloy
0.31
Drag the materials into the correct order from the material that will slide down the ramp the fastest to the material that will slide down the ramp the
slowest
chromium
glass
aluminum
titanium vanadium alloy
steel
Explanation: