Velocity with wind = 1,980 / 4.5 = 440 mph
Velocity against wind =1,980 / 5.5 = 360 mph
Plane in still air - wind speed = 360
Plane in still air + wind speed =440
Adding both equations:
2*Plane in still air = 800
Plane in still air = 400 mph
Plane in still air + wind speed =440
Therefore, wind speed = 40 mph
Answer:
9 hours and 20 minutes.
Step-by-step explanation:
In one hour, Amanda can proofread 17 reports.
In one hour, Sally can proofread 28 reports.
That means together, they can proofread 45 reports in one hour.
So we need to divide the total amount of reports by how much they can read in an hour:
420/45 = 28/3 = 9 1/3
The time it takes between the two of them is 9 hours and 20 minutes.
Answer:
(A) The residents of Belmont are more likely to use public transportation because the city has the highest population density.
Step-by-step explanation:
correct on edge
Answer:
39.5 ft
Step-by-step explanation:
The mnemonic SOH CAH TOA reminds you of the relation between angles and sides of a right triangle.
Tan = Opposite/Adjacent
This lets us write two equations in two unknowns:
tan(67°) = AD/CD . . . . . . . . . . angle at guy point
tan(39°) = AD/(CD+32) . . . . . .angle 32' farther
__
Solving the first equation for CD and using that in the second equation, we can get an equation for AD, the height of the tower.
CD = AD/tan(67°)
tan(39°)(CD +32) = AD . . . . eliminate fractions in the second equation
tan(39°)(AD/tan(67°) +32) = AD
32·tan(39°) = AD(1 -tan(39°)/tan(67°)) . . . simplify, subtract left-side AD term
32·tan(39°)tan(67°)/(tan(67°) -tan(39°)) = AD . . . . divide by AD coefficient
AD ≈ 39.486 . . . . feet
The tower is about 39.5 feet high.