answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
2 years ago
10

Opunui Corporation has two manufacturing departments--Molding and Finishing. The company used the following data at the beginnin

g of the year to calculate predetermined overhead rates:
Molding Finishing Total
Estimated total machine-hours (MHs) 3,250 1,750 5,000
Estimated total fixed manufacturing overhead cost $13,000 $4,400 $17,400
Estimated variable manufacturing overhead cost per machine-hour $3.00 $6.00

During the most recent month, the company started and completed two jobs--Job A and Job M. There were no beginning inventories. Data concerning those two jobs follow:

Job A Job M
Direct materials $16,800 $10,100
Direct labor cost 23,500 10,400
Molding machine- hours 2500 4000
Pinishing machine- hours 2500 1000

Assume that the company uses a plantwide predetermined manufacturing overhead rate based on machinne-hours. The total manufacturing cost assigned to Job M is closest to:___________
Business
1 answer:
Genrish500 [490]2 years ago
7 0

Answer:

Total cost= $58,150

Explanation:

Giving the following information:

Molding Finishing Total

Estimated total machine-hours (MHs) 5,000

Estimated total fixed manufacturing overhead cost  $17,400

Estimated total variable manufacturing overhead= (3*3,250 + 6*1,750)= $20,250

<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= (17,400 + 20,250) / 5,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $7.53 per machine hour

<u>Now, we can calculate the total cost:</u>

<u />

Total cost= 10,100 + 10,400 + (7.53*5,000)

Total cost= $58,150

You might be interested in
Ahrends Corporation makes 70,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this
Lelechka [254]

Answer:

$48.50

Explanation:

Relevant costs are the costs that are influenced by managerial decisions.They are future costs that have the tendency to affect the cash flow or outflow above the current level , that are relevant in making decisions . Examples are opportunity cost , incremental cost

The relevant cost in the scenario is the cost of buying from the supplier instead of in-house manufacturing , which is $48.50

8 0
2 years ago
What effect does the change in the market for cripps pink apples have on the price of the apples and on the quantity supplied an
Anika [276]

Answer:

The change in the market for Cripps  is positively related with other apples.

Explanation:

The Cripps pink apples are the substitute to the other apples so there is a direct relationship between the price one commodity and the demand for its substitute commodity. Therefore, if the price of Cripps pink apples rises, then the demand for other apples will rise also because of substitute goods. Similarly, if the price fall, then the demand for other apples will also fall. Thus substitute goods encompass a positive relationship.

3 0
2 years ago
Lucia is using cost-volume-profit analysis to predict profits for a new product line. Which of the following reflect how Lucia’s
tino4ka555 [31]

Lucia’s analysis is subject to assumptions because(c) The analysis lacks validity if the total fixed costs required for the calculated break-even point generates too low of capacity.

Explanation:

Cost-volume-profit analysis is used to make short-term decisions.

Cost-volume-profit (CVP) analysis is used to study the changes in cost and volume and how its impact on the company's operating income and net income.

While  performing <u>Cost-volume-profit (CVP) analysis</u>  several assumptions are made like assuming the  Sales price per unit to be  constant. Variable costs per unit  to be constant.

The five basic component of CVP analysis includes

  • volume or level of activity
  • unit selling price
  • variable cost per unit
  • total fixed cost
  • sales mix.

5 0
1 year ago
In applying the treasury stock method of computing diluted earnings per share, when is it appropriate to use the average market
castortr0y [4]
I believe that 2 is the answer
3 0
1 year ago
Murphy Company produces two products, Regular and Enhanced. Murphy produces 8,000 units of Regular and 2,000 units of Enhanced.
Sergio039 [100]

Answer:

$11.00 per unit.

Explanation:

We know,

Total overhead cost = Estimated cost for pools × (Expected activity of specific activity ÷ Total expected activity)

Given,

Estimated cost for pool 1 = $12,000

Estimated cost for pool 2 = $24,000

Total expected activity for pool 1 = Regula + Enhanced = 500 + 250 hours = 750 hours

Total expected activity for pool 2 = Regula + Enhanced = 400 + 1,200 hours = 1,600 hours

As we have to find the overhead cost per unit of Enhanced,

Therefore, Total overhead cost = [$12,000 × (250 ÷ 750)] + [$24,000 × (1,200 ÷ 1,600)] = $4,000 + 18,000 = $22,000

Again, we know,

the overhead cost per unit under ABC costing = Total overhead cost ÷ Number of units produced for a specific unit

Cost per unit of Enhanced products = $22,000 ÷ 2,000 units = $11 per unit.

3 0
1 year ago
Other questions:
  • As the price of tuition rises from $15000 to $20000, the price elasticity of demand for tuition for out-of-state applicants is _
    14·2 answers
  • ______(1)______ is an application of commercial photography used to sell a service or product, where as ______(2)______ is an ap
    6·2 answers
  • Chang Corp. has $375,000 of assets, and it uses only common equity capital (zero debt). Its sales for the last year were $550,00
    14·2 answers
  • Kawai Corporation, which makes and sells 85,000 radios annually, currently purchases the radio speakers it uses for $8.00 each.
    13·1 answer
  • A fixed asset with a cost of $41,000 and accumulated depreciation of $36,000 is traded for a similar asset priced at $50,000 (fa
    8·1 answer
  • Lola, along with many of her friends, grew up in a very poor country and didn’t attend school. A consumer products company wants
    8·1 answer
  • Suppose that coffee growers sell 200 million pounds of coffee beans at $2 per pound in 2015 and 240 million pounds for $3 per po
    14·1 answer
  • Due to heavy lobbying by the Cake Makers of America, the government issues a new regulation that requires people who sell cakes
    15·1 answer
  • Which of the following are elements you should include in meeting minutes? Check all that apply. Old business, new business, and
    12·1 answer
  • The following condensed balance sheet is for the partnership of Miller, Tyson, and Watson, who share profits and losses in the r
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!