She can fill 5/12 of the pyramid.
The volume of a pyramid is given by the formula
V = 1/3lwh. Using our information, we have:
V = 1/3(40)(30)(60) = 24000 cm³
She has 10,000 cm³ of sand; 10000/24000 = 5/12.
Answer:
The answer is approximately 5.09 seconds.
Step-by-step explanation:
The given equation is:
f(x) = -5x^2 + 250
To find the elapsed time, x, set the equation equal to 120 and solve for x:
-5x^2 + 250 = 120
-5x^2 = -130
x^2 = -130/-5 = 26
x = Sqrt(26) = 5.09 seconds.
Answer:
8.5 bags are needed.
Step-by-step explanation:
Given : Number of bags needed 

To Find : how many bags he needs?
Solution :



Now we are given that Number of bags needed 
Substitute the value of x


Hence 8.5 bags are needed.
Answer: The probability that a gene is of type A is 0.29.
Step-by-step explanation:
Let A be the event of type A.
Let B be the event of type B.
Let D be the event of dominant.
So, P(B and D) = 0.22
P(D|B)=0.31
So, Using the conditional probability, we get that

So, the probability that a gene is of type A is given by

Hence, the probability that a gene is of type A is 0.29.
The word problem gives you the information you need to solve it.
5 batches of chili were made using 63.5 kg of beans total. You can assume the same amount of beans were used in each of the 5 batches, so ...
your equation would be:
63.5 ÷ 5 = # of beans in each batch.
63.5 ÷ 5 = 12.7
12.7 kg of beans were used in each of the 5 batches.
Check step:
12.7 × 5 = 63.5