That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Answer:
2.13
Step-by-step explanation:
because 2.1349 is closer to 2.13 than 2.14 because the number 4 is less than 5 so it's closer to 0
Answer:
6 units
Step-by-step explanation:
Given: Points H and F lie on circle with center C. EG = 12, EC = 9 and ∠GEC = 90°.
To find: Length of GH.
Sol: EC = CH = 9 (Radius of the same circle are equal)
Now, GC = GH + CH
GC = GH + 9
Now In ΔEGC, using pythagoras theorem,
......(ΔEGC is a right triangle)





Now, Let GH = <em>x</em>

On rearranging,




So x = 6 and x = - 24
∵ x cannot be - 24 as it will not satisfy the property of right triangle.
Therefore, the length of line segment GH = 6 units. so, Option (D) is the correct answer.
Answer:
Step-by What is the domain and range of the function y = xn if n is an odd whole number? if n is an even whole number?-step explanation: