Answer:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
First to find the sample mean
Xbar= summation x/n= 40/4= 10
The sample standard deviation is:
S= √summation(x-xbar)²/ n-1
=√6/3= 1.4142
The degrees of freedom
df= N-1= 4-1= 3
For 95% confidence level, critical value of t
t= 3.182
The 95% confidence interval is:
=Xbar plus or minus t' *8/√n
= 10 plus or minus 3.182(1.4142/√4)
= 10plus or minus 2.25
So 7.75 or 12.25
Answer:
Step-by-step explanation:
Test for reaction times between the dominant and non-dominant hand.
Claim: if the reaction time is faster for the dominant hand
There are two hypotheses: the null and the alternative
The null hypothesis: Average Reaction time for proportion with dominant hand = average reaction time for proportion with non-dominant hand
Alternative hypothesis: average reaction time for proportion with dominant hand =/ average reaction time for proportion with non dominant hand
The total number of mattresses that are sold in a year = 1,330
Percentage of King size mattresses sold = 30% = 30/100 = 0.3
Next, we have to calculate the actual number sold by using the formula given below:
Number of king size mattresses sold = Total mattresses sold in a year * percentage of king size mattresses sold
Number of King Size mattresses sold = 1,330*0.3 = 399
Number of king size mattresses sold = 399
You do three fourths times eight and that equals six.
Add whole numbers: 2 + 6 + 8 = 16
Add fractions:
= 1/3 + 3/4 + 1/2
= (8 + 18 + 12) ÷ 24
= 38/24 or 1 14/24 or simplified to 1 7/12
Total surface area = 16 + 1 7/12 or 17 7/12