<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is
Answer:
Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
Explanation:
Dot product between vec A and vec B is
A.B = ║A║ ║ B║ cos θ
Here, both ║A║ and ║B║ are positive and value of cos θ depends upon θ and lies between 1 and -1
So, Scalar product is between ║A║ ║ B║ and -║A║ ║ B║
Answer: the answer is d
Explanation: there are not more than 10 violations within a twelve month period hope this helps
Answer:
3.28 m
3.28 s
Explanation:
We can adopt a system of reference with an axis along the incline, the origin being at the position of the girl and the positive X axis going up slope.
Then we know that the ball is subject to a constant acceleration of 0.25*g (2.45 m/s^2) pointing down slope. Since the acceleration is constant we can use the equation for constant acceleration:
X(t) = X0 + V0 * t + 1/2 * a * t^2
X0 = 0
V0 = 4 m/s
a = -2.45 m/s^2 (because the acceleration is down slope)
Then:
X(t) = 4*t - 1.22*t^2
And the equation for speed is:
V(t) = V0 + a * t
V(t) = 4 - 2.45 * t
If we equate this to zero we can find the moment where it stops and begins rolling down, that will be the highest point:
0 = 4 - 2.45 * t
4 = 2.45 * t
t = 1.63 s
Replacing that time on the position equation:
X(1.63) = 4 * 1.63 - 1.22 * 1.63^2 = 3.28 m
To find the time it will take to return we equate the position equation to zero:
0 = 4 * t - 1.22 * t^2
Since this is a quadratic equation it will have to answers, one will be the moment the ball was released (t = 0), the other will eb the moment when it returns:
0 = t * (4 - 1.22*t)
t1 = 0
0 = 4 - 1.22*t2
1.22 * t2 = 4
t2 = 3.28 s