Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000
There are three ways in which a manager can redesign an employee's job: <u>job enrichment, job enlargement and job rotation.</u>
Explanation:
There are three ways a manager can redesign an employee's job:
- job enrichment,
- job enlargement
- job rotation.
Job redesign is an technique using which job responsibilities, tasks are reviewed, and are re-allocated among the employees, to improve output. Redesigning jobs can lead to improvements in both productivity and in job satisfaction. of the employees
For example: Samantha is , a customer service representative at a large call center. She performs the same task of attending phone calls on a daily basis .This redundancy of task will lead to the reduction in the productivity of Samantha. To increase her productivity the HR plans to redesign her job,the HR might increase or decrease the number of calls she takes each day OR THEY might plan to give her training so that she can be moved to a more specialized group, such as tech support or sales, or the HR might change her role, such as to a supervisory or training position.
This change in the job profile(Job Redesign) of Samantha will lead to an increase in the productivity and motivation.
Answer:
A. $575,000 + $125,000 - $560,000
Explanation:
According to the ending inventory report, cost of sales would be calculated as follow;
Cost of sales = Beginning inventory + Purchase - Ending inventory
Cost of sales = $575,000 + $125,000 - $560,000
Answer:
Increases the number of surprises faced by the market concerning the company's stock.
Answer:
deadwweight loss $2,250
Explanation:
The deadweight loss is the area loss between the new consumer and producer surplus after-taxes and the previous consumer and prodcuer surplus after taxes
As this is a straight line then we have the area of a triangle which height is
P2 - P1 in this case the $15 tax levied
and Q2 - Q1 as the high of the triangle in this case 300 units
We now sovle for the area of the triangle:
300 x 15 / 2 = 2,250