Sorry, Cant really tell how to differentiate the students and trial times
Answer:
"statement 2" for the first pair and "statement 1" for the second pair
Explanation:
Answer:
0.077 M
Explanation:
Data Given :
The concentration of half normal (NaCl) saline = 0.45g / 100 g
So,
Volume of Solution = 100 g = 100 mL
Volume of Solution in Liter = 100 mL / 1000
Volume of Solution = 0.1 L
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
Molarity:
Molarity is the representation of the solution. It is amount of solute in moles per liter of solution and represented by M
Formula used for Molarity
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
Now to find number of moles of Nacl
no. of moles of NaCl = mass of NaCl / molar mass
no. of moles of NaCl = 0.45g / 58.44 g/mol
no. of moles of NaCl = 0.0077 g
Put values in the eq (1)
M = moles of solute / Liter of solution . . . . . . . . . . (1)
M = 0.0077 g / 0.1 L
M = 0.077 M
So the molarity of half-normal saline solution (0.45% NaCl) = 0.077 M
The Beer-Lambert law states that A = E*c*l where A is absorbance, E is the molar absorbance coeffecient, c is concentration and l is path length. Therefore the absorbance is directly proportional to concentration, and by increasing the concentration by a factor of 3, absorbance will increase by a factor of 3 giving A = 1.584
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
The mass of solid lead would displace exactly 234.6 liters of water should be <span>2,674,440</span>