Since we are not given any information about the proportion, we will assume the sample proportion to be 0.50
so,
p = 0.50
The Error is 10% percentage point. This means that on either side of the population proportion the error is 5% so E = 0.05
z = 1.645 (Z value for 90% confidence interval)
The margin of error for population proportion is calculated as:
This means 271 students should be included in the sample
Question:
Which statement is true about the discontinuities of the function
A)There are holes at x = 7 and .
B)There are asymptotes at x = 7 and .
C)There are asymptotes at x = –7 and .
D)There are holes at (–7, 0) and .
Answer:
B)There are asymptotes at x = 7 and
Step-by-step explanation:
Given:
Required:
Find the true statement
We'll first factorize the denominator.
Make x subject of the formula in (3x+4) and (x-7):
3x + 4 =
3x = -4
Divide both sides by 3:

x - 7
x = 7
Now check for the limit when
and (x = 7)
lim f(x) when
= ±∞
lim f(x) when (x=7) = ±∞
Sinve they both make the denominator tend to zero, they are asymptotes
Therefore, there are asymptotes at
and x=7
Option B is correct
Number of employees outside of company=40-29=11
we can calculate the percent decrease in staff by the rule of 3
40 employees-----------------100%
11 employees---------------- x
x=(11 employees*100%) / 40 employees=27.5%
The percent decrease in staff was: 27.5%
Answer:
m∠P′Q′R′ = m∠PQR
Step-by-step explanation: