Answer:
$175,000
Explanation:
Conversion costs are production costs that must be incurred in order to change raw materials into products.
Therefore, we have:
Total of the conversion costs = Cost of clay used in production + wages paid to the workers who paint the figurines = $76,000 + $99,000 = $175,000
Answer: Both Arianna and Alexander
Explanation: This is a general partnership. In a general partnership, all partners are personally liable for all business debts. They do not need to have any agreement to be partners or register their partnership formally to enter into a general partnership. The fact that they share an office, have a joint sign and an account is sufficient to establish this form of partnership.
Also, in a general partnership, each partner is held severally liable, that is if one of them is liable to pay a business debt and cannot afford to pay, the other partner has to.
Answer:
Answer is $10,500.
Refer below.
Explanation:
Camille's Café is considering a project that will not produce any sales but will decrease cash expenses by $12,000. If the project is implemented, taxes will increase from $23,000 to $24,500 and depreciation will increase from $4,000 to $5,500. The amount of the operating cash flow using the top-down approach is:
$10,500
Answer:
$600.078
Explanation:
the mean is also the average which is the total sum divide by 5
Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value