Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


Answer: The volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Explanation:
To calculate the volume, we use the equation:

Density of object = 
mass of object = 3.0 g
Volume of object = ?
Putting in the values we get:


Thus the volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
The gravitational force between two masses m₁ and m₂ is

where
G = 6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²), the gravitational constant
d = distance between the masses.
Given:
F = 1.5 x 10⁻¹⁰ N
m₁ = 0.50 kg
m₂ = 0.1 kg
Therefore
1.5 x 10⁻¹⁰ N = (6.67408 x 10⁻¹¹ m³/(kg-s²))*[(0.5*0.1)/(d m)²]
d² = [(6.67408x10⁻¹¹)*(0.5*0.1)]/1.5x10⁻¹⁰
= 0.0222
d = 0.1492 m = 149.2 mm
Answer: 149.2 mm
Magnetic flux can be calculated by the product of the magnetic field and the area that is perpendicular to the field that it penetrates. It has units of Weber or Tesla-m^2. For the first question, when there is no current in the coil, the flux would be:
ΦB = BA
A = πr^2
A = π(.1 m)^2
A = π/100 m^2
ΦB = 2.60x10^-3 T (π/100 m^2 ) ΦB = 8.17x10^-5 T-m^2 or Wb (This is only for one loop of the coil)
The inductance on the coil given the current flows in a certain direction can be calculated by the product of the total number of turns in the coil and the flux of one loop over the current passing through. We do as follows:
L = N (ΦB ) / I
L = 30 (8.17x10^-5 T-m^2) / 3.80 = 6.44x10^-4 mH