<em>12,25 km/h</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>= 12,25km/h</em>
<em>or</em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>1h = 60m×60s = 3600s</em>
<em>= 12250m/3600s</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
Answer:
v_f = 17.4 m / s
Explanation:
For this exercise we can use conservation of energy
starting point. On the hill when running out of gas
Em₀ = K + U = ½ m v₀² + m g y₁
final point. Arriving at the gas station
Em_f = K + U = ½ m v_f ² + m g y₂
energy is conserved
Em₀ = Em_f
½ m v₀ ² + m g y₁ = ½ m v_f ² + m g y₂
v_f ² = v₀² + 2g (y₁ -y₂)
we calculate
v_f ² = 20² + 2 9.8 (10 -15)
v_f = √302
v_f = 17.4 m / s
The answer
2y + 14 = 17
The 17 is to the right of the = sign
It is also the answer
The speed of the ball is always zero and the acceleration is always -g when it reaches the top of its motion. This is because when the ball is free, only gravity acts on it which is always downwards, hence g is the net acceleration and it is always negative. However the velocity does not direction change instantly, negative acceleration first slows down the ball with a positive velocity, until that point the ball keeps moving up, then the ball velocity becomes zero just before changing direction and becoming negative after which the ball will now go down along gravity. Hence the ball velocity is zero at the top (neither going up nor down). Mathematically this can be seen as velocity is the integration of acceleration.