The shortest distance would be from both cause they are bath the same length
Answer:
The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

Find the minimum height in the top 15% of heights.
This is the value of X when Z has a pvalue of 0.85. So it is X when Z = 1.04.




The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Answer:
1008
Step-by-step explanation:
Just multiply... 3.2 x 105 = 336 4 x 104 = 416 4.3 x 105 = 451.5 Then to find how much larger A is, divide... 336 / 416 = about 0.81 times larger (or put simply it isn't).