Answer:
is the change in enthalpy associated with the combustion of 530 g of methane.
Explanation:

Mass of methane burnt = 530 g
Moles of methane burnt = 
Energy released on combustion of 1 mole of methane = -890.8 kJ/mol
Energy released on combustion of 33.125 moles of methane :


is the change in enthalpy associated with the combustion of 530 g of methane.
Ammonium carbonate will form 3 moles of ions.
Methyl alcohol will form 0 moles of ions.
Methane will form 0 moles of ions.
Aluminum sulfite will form 3 moles of ions.
Hydrobromic acid will form 2 moles of ions.
Explanation:
One mole of ammonium carbonate will form 3 moles of ions when dissolved in water.
(NH₄)₂CO₃ (s) + H₂O (l) → 2 NH₄⁺ (aq) + CO₃²⁻ (aq) + H₂O (l)
One mole of methyl alcohol will form 0 moles of ions when dissolved in water.
(actually it form ions because of its acidic behavior but they are at the order of 10⁻⁷ moles, however in the framework of this question we may say that there are none)
One mole of methane will form 0 moles of ions when dissolved in water.
Methane does not react with water (in normal conditions) so will not form ions.
One mole of aluminum sulfite will form 3 moles of ions when dissolved in water.
Al₂SO₃ (s) + H₂O (l) → 2 Al₃⁺ (aq) + SO₃²⁻ (aq) + H₂O (l)
One mole of hydrobromic acid will form 2 moles of ions when dissolved in water.
HBr (l) + H₂O (l) → Br⁻ (aq) + H₃O⁺ (aq)
Learn more about:
solvation of ions
brainly.com/question/5384053
#learnwithBrainly
The mechanism will include
a) Slow step: rate determining step
In this step the leaving group (chloride ion) will leave the substrate and will form carbocation
b) Fast step:
The cation will be attacked by nucleophile and will give the substituted product
the mechanism is shown as :
The molarity of acetic acid in the vinegar is 0.94 M
<u><em> calculation</em></u>
Step 1: write the balanced equation between CH3COOH + NaOH
that is CH3COOH + NaOH → CH3COONa + H2O
step 2 : find the moles of NaOH
moles =molarity x volume in L
volume in liters = 26.90/1000=0.0269 l
moles = 0.175 mol /L x 0.0269 L =0.0047 moles of NaOH
Step 3: use the mole ratio to find moles of CH3COOH
that is the mole ratio of CH3COOH: NaOH is 1:1 therefore the moles of CH3COOH is =0.0047 moles
Step 4: find the molarity of CH3COOH
molarity = moles/volume in liters
volume in liter = 5.00/1000 =0.005 l
molarity is therefore=0.0047 moles/ 0.005 l = 0.94 M
Answer:
Sigma bonds: 10
Pi bonds: 4
Explanation:
The compound described must be CH2=CH-CO-CH≡CH. If we look at the compound closely, we will notice that there are 10 sigma bonds and 4 pi bonds.
There are three pi bonds between carbon atoms and one pi bond between a carbon and an oxygen atom (C=O). All these can easily be seen in the structure of the formula chosen in this answer.