Answer:
6.63
Explanation:
From the relationship;
pH = pKw/2
Pkw = 13.26
Then it follows that;
pH = 6.63
Hence if. pKw = 13.26, the pH = 6.63
The most important question for the students to answer is what the discovery did to society. Did it change society in any way or better something?
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
<span>Well... first, let's recognize that the chemical formula for chlorodifluoromethane is CHClF2. Count out how many valence electrons there are. C = 4, H = 1, Cl = 7, F (X2) = 14. Total is 26. Let's put C as the central atom, and put the other elements surrounding it. Draw a pair of electrons beach each element and the central atom. Then fill the halogen elements with 3 pairs of electrons each to fill their octets. Count out how many dots you have. There should be 26, making this the correct lewis structure!
Remember, hydrogen doesn't have a full octet, only a maximum of two electrons.</span>
CaCO3(s) ⟶ CaO(s)+CO2(s)
<span>
moles CaCO3: 1.31 g/100 g/mole CaCO3= 0.0131 </span>
<span>
From stoichiometry, 1 mole of CO2 is formed per 1 mole CaCO3,
therefore 0.0131 moles CO2 should also be formed.
0.0131 moles CO2 x 44 g/mole CO2 = 0.576 g CO2 </span>
Therefore:<span>
<span>% Yield: 0.53/.576 x100= 92 percent yield</span></span>