answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garri49 [273]
1 year ago
7

A teacher keeps track of the number of students that participate at least three times in an optional study session each year. He

models the attendance over the last nine years with this function. n(t) = 3.53t^2 - 33.04t + 117.56 Which graph would most likely be associated with the given model?

Mathematics
2 answers:
Anastasy [175]1 year ago
6 0

Answer:

It is not C got it wrong.

Step-by-step explanation:

aev [14]1 year ago
3 0

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The number of home runs scored by a certain team in one baseball game is a random variable with the distribution x 0 1 2 P(x) 0.
DanielleElmas [232]

Answer: E(Y) = 1.6 and Var(Y)=1.12

Step-by-step explanation:

Since we have given that

X       0        1       2

P(X)   0.4   0.4    0.2

Here, number of games = 2

So, Y=X_1+X_2

Since X_1\ and\ X_2 are independent variables.

so, E[Y]=2E[X]\\\\Var[Y]=2Var[X]

So, we get that

E(X)=0.4\times 0+0.4\times 1+0.2\times 2=0.8\\\\and Var[x]=E[x^2]-(E[x])^2\\\\E[x^2]=0\times 0.4+1\times 0.4+4\times 0.2=1.2\\\\So, Var[x]=1.2-(0.8)^2\\\\Var[x]=1.2-0.64=0.56

So, E[y]=2×0.8=1.6

and Var[y]=2×0.56=1.12

Hence, E(Y) = 1.6 and Var(Y)=1.12

5 0
2 years ago
Given: x ∥ y and w is a transversal Prove: ∠3 ≅ ∠6 Parallel lines x and y are cut by transversal w. On line x where it intersect
SOVA2 [1]

Answer:

The missing reason in the proof is transitive property

Step-by-step explanation:

<u>Statement </u>                                    <u>Reason </u>

1. x ∥ y w is a transversal              1. given

2. ∠2 ≅ ∠3                                    2. def. of vert. ∠s

3. ∠2 ≅ ∠6                                    3. def. of corr. ∠s

4. ∠3 ≅ ∠6                                    4.  ??????????

From the statements 2 and 3

The previous proved statement to make use of the transitive property reason or proof

∴ 4. ∠3 ≅ ∠6                                    4. transitive property

Note: the transitive property states that: If a = b and b = c, then a = c.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lorena and Julio purchased a home for $205,950. Their loan amount was $164,760, and the assessed value is now $200,500. Their ta
NeX [460]

Answer:

Monthly taxes = $250.63 (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Amount of purchase = $205,950

Loan amount = $164,760

Assessed value = $200,500

Tax rate is 1.5%

Find:

Monthly taxes

Computation:

Tax always calculated on Assessed value

Annual tax amount = 200,500 x 1.5%

Annual tax amount = 3,007.5

Monthly taxes = Annual tax amount / 12

Monthly taxes = 3,007.5 / 12

Monthly taxes = 250.625

Monthly taxes = $250.63 (Approx.)

7 0
1 year ago
Given: AB ∥ DC
RSB [31]

Answer:

A=1,720.16\ units^2

Step-by-step explanation:

we know that

The area of the trapezoid is equal to

A=\frac{1}{2}(DC+AB)DE

step 1

Find the measure of angle DAE

m∠ADC+m∠DAE=180° -----> by consecutive interior angles

we have

m∠ADC = 134°

substitute

134°+m∠DAE=180°

m∠DAE=180°-134°=46°

step 2

In the right triangle ADE

Find the length side AE

cos(∠DAE)=AE/AD

AE=cos(46\°)(40)\\AE=27.79\ units

step 3

In the right triangle ADE

Find the length side DE

sin(∠DAE)=DE/AD

DE=sin(46\°)(40)\\DE=28.77\ units

step 4

Find the area of ABCD

A=\frac{1}{2}(DC+AB)DE

we have

DC=32\ units\\AB=DC+2(AE)=32+2(27.79)=87.58\ units\\DE=28.77\ units

substitute

A=\frac{1}{2}(32+87.58)28.77

A=1,720.16\ units^2

5 0
2 years ago
The ratio of three numbers is 4 : 5 : 3. The sum of the numbers is 54. List the numbers in ratio form.
klemol [59]

let it be x.

4x + 5x + 3x = 54

12x = 54

x = 54/12

x = 4.5

Now 4x = 4× 4.5

= 18

3x = 3 × 4.5

=13.5

5x = 5× 4.5 = 22.5

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A man stands on a balcony 140 feet up and sees a bus stop at a 75 degree angle How far is the bus stop to the man in nearest fee
    12·2 answers
  • Amira is writing a coordinate proof to show that the area of a triangle created by joining the midpoints of an isosceles triangl
    12·2 answers
  • Jessica electricity bill costs $32.44 per month plus $1.34 per kilowatt hour. how many kilowatt hours can she use and keep her b
    6·1 answer
  • Are the acute interior angles of a right triangle always complementary
    9·1 answer
  • If the roots of a quadratic equation are +5i, where will the graph intersect the x-axis?​
    12·1 answer
  • In a spelling bee, scholarships are awarded to the top three spellers. The first-place speller receives $5,000. The second-place
    11·1 answer
  • A batter strikes a baseball. the equation y = -0.005^2 +0.7x + 3.5 models its path, where x is the horizontal distance, in feet,
    9·1 answer
  • A set of bed prices are normally distributed with a mean of 1300 dollars and a standard deviation of 300 dollars. A wooden bed h
    7·1 answer
  • A homeowner uses a $10 bill to pay a neighbor for cutting his lawn. The
    9·1 answer
  • Which of the following is the graph of y = StartRoot negative x minus 3 EndRoot? On a coordinate plane, an absolute value curve
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!