Answer:
B. $304,060
Explanation:
We know that
Ending balance of finished goods inventory = Beginning balance of finished goods inventory + Cost of Goods manufactured - Cost of Goods Sold
= $304,560 + $290,500 - $291,000
= $304,060
We simply applied the above formula to compute the ending balance of finished goods inventory by considering the beginning balance of finished goods inventory, cost of goods manufacture and cost of goods sold.
<span>A.) Jessica is low risk and will pay her outstanding balances on time.</span>
Answer:
$1.7; 44 times
Explanation:
a) EPS(20X1):
= Earnings after taxes / Number of shares
= $340,000 / 200,000
= $1.7
P/E ratio(20X1):
= Price / EPS
= $74.80 / $1.7
= 44 times
EPS(20X2):
= Earnings after taxes / Number of shares
= $378,000 / 200,000
= $1.89
P/E ratio(20X2):
= Price / EPS
= $83.00 / $1.89
= 43.92 times
Answer:
a. Savers who lend money are willing to accept a lower minimum interest rate than potential savers who do not lend money.
b. Investment projects that are financed by savers have larger rates of return than projects that do not receive financing.
Explanation:
Loanable funds refer to the aggregate amount of money that all sectors, entities and individuals within an economy have decided to keep as an investment, instead of spending on personal consumption, by saving and giving them out as loans to borrowers.
The market for loanable funds is in equilibrium when the supply of loanable funds by the saver is equal to demand for loanable funds by the borrowers at a given interest rate.
When the market for loanable funds is in equilibrium, efficiency is maximized because projects that have higher rates of return are given priority to be funded first before the projects with lower rates of return are funded. The reason is that savers that have lowest costs of lending provides funds for the projects that have highest return rates in equilibrium. However, potential saver who do not lend money will prefer a higher interest rates.
Therefore, the correct options related to the two aspects of efficiency that the equilibrium of market for loanable funds exhibits are as follows:
a. Savers who lend money are willing to accept a lower minimum interest rate than potential savers who do not lend money.
b. Investment projects that are financed by savers have larger rates of return than projects that do not receive financing.
Answer:
$7,000
Explanation:
Data provided in the question:
Beginning balance = $2,000
Office Supplies expenses = $8,000
Ending balance = $1,000
Now,
Let the amount of office supplies purchased be 'x'
Therefore,
Ending balance = Beginning balance + Purchases - Office Supplies expenses
or
$1,000 = $2,000 + x - $8,000
or
$1,000 = - $6,000 + x
or
x = $7,000