Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm
The correct answer is:
<span>paramagnetism
In fact, paramagnetic materials, when they are placed in a magnetic field, they form an internal magnetic field parallel to the external one and in the same direction. However, unlike ferromagnetic materials, they do not retain their magnetization, so when the external magnetic field is removed, their internal induced magnetic field disappears.</span>
Answer:
The second snowball hits the ground with a kinetic energy of 100 Joules
Explanation:
Given that,
From the edge of a roof you throw a snowball downward that strikes the ground with 100 J of kinetic energy. It is a case of conservation of energy.
At the highest point,

At lowest point,

From above two equation, we get :
Kinetic energy, K = 100 J
So, the second snowball hits the ground with a kinetic energy of 100 Joules. So, the correct option is (A).
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.