Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19
F=ma
For the first (10kg) cart,
12=10a
a=6/5 m/s^2 to the left
For the second (5kg) cart,
8=5a
a=8/5 m/s^2 to the left
Therefore, the lighter (5kg) cart experiences a greater acceleration.
Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation:
Answer:
The final temperature of both objects is 400 K
Explanation:
The quantity of heat transferred per unit mass is given by;
Q = cΔT
where;
c is the specific heat capacity
ΔT is the change in temperature
The heat transferred by the object A per unit mass is given by;
Q(A) = caΔT
where;
ca is the specific heat capacity of object A
The heat transferred by the object B per unit mass is given by;
Q(B) = cbΔT
where;
cb is the specific heat capacity of object B
The heat lost by object B is equal to heat gained by object A
Q(A) = -Q(B)
But heat capacity of object B is twice that of object A
The final temperature of the two objects is given by

But heat capacity of object B is twice that of object A

Therefore, the final temperature of both objects is 400 K.
If the US
government does not allow the manufacturer to export their products to
Honduras, the manufacturer will lose
the non-refundable application fee of $2,700 and because the U.S. government
limits trade with Honduras, the manufacturer is required to obtain an export
license from the Department of Commerce, which can result to a shortage of
demand for US products.
In addition, the total value of product exports must
not less than $10800 for the duration of the license so that the application
and license fee will be worthwhile.