<span>14 m/s
Assuming that all of the energy stored in the spring is transferred to dart, we have 2 equations to take into consideration.
1. How much energy is stored in the spring?
2. How fast will the dart travel with that amount of energy.
As for the energy stored, that's a simple matter of multiplication. So:
20 N * 0.05 m = 1 Nm = 1 J
For the second part, the energy of a moving object is expressed as
KE = 0.5 mv^2
where
KE = Kinetic energy
m = mass
v = velocity
Since we now know the energy (in Joules) and mass of the dart, we can substitute the known values and solve for v. So
KE = 0.5 mv^2
1 J = 0.5 0.010 kg * v^2
1 kg*m^2/s^2 = 0.005 kg * v^2
200 m^2/s^2 = v^2
14.14213562 m/s = v
So the dart will have a velocity of 14 m/s after rounding to 2 significant figures.</span>
Answer:

<u />

Explanation:
Given:
- mass of particle A,

- mass of particle B,

- mass of particle C,

- All the three particles lie on a straight line.
- Distance between particle A and B,

- Distance between particle B and C,

Since the gravitational force is attractive in nature it will add up when enacted from the same direction.
<u>Force on particle A due to particles B & C:</u>



<u>Force on particle C due to particles B & A:</u>
<u />
<u />


<u>Force on particle B due to particles C & A:</u>
<u />
<u />
<u />
<u />
<u />
<u />
Answer:
30 (kg)
Explanation:
therefore the mass of the ball is 2 so 30 (kg)
Most likely they would stick together and keep moving together
Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N