Answer:
c) $714,285.71
Explanation:
The computation of the current value of this perpetual gift is shown below:
= (Scholarship fund provided next year) ÷ (discount rate - growth rate)
= ($25,000) ÷ (5.5% - 2%)
= ($25,000) ÷ (3.5%)
= $714,285.71
In order to find out the current value, we considered all the given information that are mentioned in the question
Answer: B
Explanation:
A vertical integration is where a company owns another company in the same production line.
For example a company that bakes bread has a farm where wheat is cultivated, a marketing company and retail locations for the sale of the bread.
The advantages of Vertical integration include:
a. It reduces costs.
b. It increases efficiency.
c. It gives the firm greater control of the production process.
A major disadvantage of vertical integration is it requires huge capital outlay.
If a computer virus spreads rapidly through a company's computer system and threatens to shut down all internal and external lines of communication, the company will likely put a contingency <span>plan into effect.
</span>A contingency <span>plan is part of the risk management that deals with risks that</span> have catastrophic consequences. In this case the computer virus is a risk with catastrophic consequences: shut down communication.
Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Manufacturing cost:
= Direct materials + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead
= $80,000 + $100,000 + $30,000 + $60,000
= $270,000
Purchase from outside:
= Fixed overhead + Purchase price
= $60,000 + (50,000 × $10)
= $60,000 + $500,000
= $560,000
Effect on income = Purchase from outside - Manufacturing cost
= $560,000 - $270,000
= $290,000
Therefore, the above calculations shows that income will decrease by $290,000.