let me know when u find out plz because i would like to know as well its one of my chemistry qustions in an assiment. :)
Answer:
To prepare 50L of 32% solution you need: 11L of 30% solution, 22L of 50% solution and 17L of 10% solution.
Explanation:
A 32% solution of acid means 32L of acid per 100L of solution. As the chemist wants to make a solution using twice as much of the 50% solution as of the 30% solution it is possible to write:
2x*50% + x*30% + y*10% = 50L*32%
<em>130x + 10y = 1600 </em><em>(1)</em>
<em>-Where x are volume of 30% solution, 2x volume of 50% solution and y volume of 10% solution-</em>
Also, it is possible to write a formula using the total volume (50L), thus:
<em>2x + x +y = 50L</em>
<em>3x + y = 50L </em><em>(2)</em>
If you replace (2) in (1):
130x + 10(50-3x) = 1600
100x + 500 = 1600
100x = 1100
<em>x = 11L -Volume of 30% solution-</em>
2x = 22L -Volume of 50% solution-
50L - 22L - 11L = 17 L -Volume of 10% solution-
I hope it helps!
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O
Answer:
MCl₂
Explanation:
The formula for boiling point elevation can be used to find x. The "complete dissociation" means there will be an ion of M and x ions of Cl in the solution. The number of moles of solute will be 30.2 grams divided by the molecular weight of MClx, where x is the variable we're trying to find.

Then the formula for the salt is MCl₂.
How does that mean that the number is a little too late and you don’t have a phone number so you please look at it