Answer:
5
Explanation:
Given that the formula is;
1/λ= R(1/nf^2 - 1/ni^2)
λ = 93.7 nm or 93.7 * 10^-9 m
R= 1.097 * 10^7 m-1
nf = ?
ni = 1
From;
ΔE = hc/λ
ΔE = 6.63 * 10^-34 * 3* 10^8/93.7 * 10^-9
ΔE = 21 * 10^-19 J
ΔE = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19 J = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19/-2.18 * 10^-18 = (1/nf^2 - 1/1^2)
-0.963 = (1/nf^2 - 1)
-0.963 + 1 = 1/nf^2
0.037 = 1/nf^2
nf^2 = (0.037)^-1
nf^2 = 27
nf = 5
The epicenter was located somewhere on a circle centered at Recording station X, with a radius of 250 km.<span>
</span>
The net cell reaction for the iron-silver voltaic cell would be:
<span>3Ag+ + Fe --------> 3Ag + Fe3+
</span>
wherein it comes from the reaction of the cathode and the anode:
<span>Ag+ + e- -------> Ag, for the cathode and;
</span>
<span>Fe -------> Fe3+ + 3e-, for the anode
</span>
When both equations would be multiplied, the it would now yield the balanced net reaction as stated above.
A. gravity (of any planet/star/celestial body around )
D. Inertia
E. Centripetal force