Is there a question or is this a weird "Fun Fact"
There can be three possible answers to this question: the amount of moles of SO₂ gas needed to react with 6.41 mol H₂S, and the amount of S and H₂O gas produced.
Amount of SO₂:
6.41 mol H₂S (1 mol SO₂/2 mol 2 mol H₂S) = <em>3.205 moles SO₂ gas</em>
Amount of S:
6.41 mol H₂S (3 mol S/2 mol 2 mol H₂S) =<em> 9.615 moles S solid</em>
Amount of H₂O:
6.41 mol H₂S (2 mol H₂O/2 mol 2 mol H₂S) = <em>6.41 moles H₂O gas</em>
Answer:
q = -176kJ
Explanation:
HCl and NH3 reacts as following to NH4Cl
HCl(g) + NH3(g)=========>NH4Cl(s) : ΔH = -176 KJ
Clearly,
ENERGY IS EVOLVED MEANING IT IS A EXOTHERMIC REACTION .
therefore, the value of heat evolved as q = -176kJ
<u>Answer:</u>
<em>The specific heat capacity for gold in 105 joules which are required to heat 30.0 grams of gold is 0.129 J/(g℃)</em>
<u>Explanation:</u>
We make use of the formula

where
∆T = final T - initial T
= 54.9℃ - 27.7℃ = 27.2℃
Q is the heat energy in Joules = 105J
c is the specific heat capacity = ?
m is the mass of Gold = 30.0g

Rearranging the formula


So,
c = 0.129 J/(g℃)
(Answer)
Diluted by a factor of two means that we double the volume of the solution by adding an equal volume of the water.
if we diluted it by a factor of one so the new concentration = 0.1/2=0.05 M and diluted by a factor of two so, the new concentration will be 0.05/2 = 0.025 M