answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
1 year ago
9

A computer store sells computers for 10% more than they pay for them. If the store pays x dollars for a computer, which expressi

on would represent the price the store would sell the computer at?
Mathematics
2 answers:
nadya68 [22]1 year ago
6 0

Answer:

x-0.10x

Step-by-step explanation:

Olenka [21]1 year ago
4 0

Answer: what

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mr. Abraham is 36 years old. His wife is 6 years younger than him and their son is 24 years old younger than his wife. What is t
sesenic [268]
Hi!
We know that Mr. Abraham’s wife is 6 years younger than him, which is 36-6, which means his wife is 30 years old.

We also know that Mr A’s son is 24 years younger than his wife, which is 30-24, which is 6.

As of right now, we now know that:
Mr. A is 36
Mr. A’s wife is 30
Mr. A’s son is 6

It’s asking for the ratio of Him:Wife:Son, so 36:30:6.

BUT, it’s asking for simplest form, so divide each of those numbers by 6.

Your answer is: 6:5:1
8 0
2 years ago
Javier uses 1/8 teaspoons of nutmeg for each loaf of banana bread he makes. How many loaves of banana bread can javier make with
Reil [10]
If you have 1/8 in every loaf and 1 teaspoon of nutmeg is 8/8 and you have 4 of those think how much is 8/8 x 4.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an expression that represents the volume of a rectangular prism (box) with length 2003-02-02-00-00_files/i0260000.jpg, wid
k0ka [10]

h=5 in

w-6 in

l=12 in

SA/V=2*12*6+2*6*5+2*12*5/12*6*5

817:180

This is just an example do not use this exact equation and number! Hope it helps. : )
3 0
2 years ago
Cameron buys 2.45 pounds of apples and 1.65 pounds of pears. Apples and pears each cost c dollars per pound. If the total cost a
Leto [7]

Answer:

2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75

Step-by-step explanation:

To write an equation to find the value for c, we need to declare what c is first.

c = price of fruit

2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75

Now we multiplied c to 2.45 and 1.65 and added them together, because whatever the value of c is will give us the equivalence of the sum of 4.12 + 0.75.

Now to check if the equation is right, let's solve for c.

2.45c + 1.65c = 4.12 + 0.75

4.1c = 4.87

Now to get the value of c, we divide both sides of the equation by 4.1.

\dfrac{4.1c}{4.1}=\dfrac{4.87}{4.1}

c = 1.19

Now let's substitute the value of c in the equation to see if we got it right.

2.45(1.19) + 1.65(1.19) = 4.12 + 0.75

2.92 + 1.96 = 4.87

4.87 = 4.87

Therefore concluding that the value of c is 1.19.

7 0
2 years ago
What is the math paper lesson 68
lapo4ka [179]
Do u mean from the book or something?

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Rewrite in simplest rational exponent form √x • 4√x. Show each step of your process.
    11·1 answer
  • What is the value of y? 2y y+10 50 all in degrees and in different angles of a triangle
    5·2 answers
  • Determine whether the vectors u and v are parallel, orthogonal, or neither.
    13·2 answers
  • Deandre downloaded 8 apps onto his tablet in 12 seconds. At this rate, how many apps could he download in one minute?
    6·2 answers
  • At a large high school 40 percent of the students walk to school, 32 percent of the students have been late to school at least o
    14·1 answer
  • Carlos is using the distributive property to evaluate the expression 14 (49) by using friendlier numbers. His work is shown belo
    15·1 answer
  • By selling goods for $168, a profit of 12% was made by a merchant . How much did the goods cost him ?
    14·1 answer
  • Refer to the Newsela article "The Lakota Tribe Wants to Educate People Through Music Project."
    5·1 answer
  • Rashid solved a fraction division problem using the rule “multiply by the reciprocal.” His work is shown below. Three-fourths di
    12·2 answers
  • 88 books cost \$19.60$19.60dollar sign, 19, point, 60. Which equation would help determine the cost of 101010 books? Choose 1 an
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!