Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
Answer:
68.4 meters shorter
Step-by-step explanation:
ok so you want to compare the distance 80 m + 270 m with the diagonal length.
the diagonal length = root ( 80^2 + 270^2 )
diagonal length = root(6400 + 72900)
diagonal = root(79300) =281.602 m
so.
350 - 281.602 = 68.397 meters about 68.4 meters shorter than walking around
Answer:
the x intercept would be (2.5,0) and it would represent the moment the ball hit the ground or was no longer airborne