Answer with Step-by-step explanation:
Since we have given
n = 16
a) Describe the sampling distribution for the sample mean.
The sampling distribution of the mean is the population's mean from where the items are sampled.
It would be 
b. What is the standard error?

c. For 90% confidence, what is the margin of error?
Degrees of freedom = v - 1= 16-1 = 15
Using t-table, 1.753 cuts 5% level of significance in each tail.
so, Margin of error would be

d. Based on the sample results, create the 90% confidence interval and interpret.
So, 90% confidence interval would be

(103.86,116.136)
<em> 24 mph</em>
- <em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Hi there ! </em>
<em>Vm = 21mph</em>
<em>V1 = 18mph</em>
<em>V2 = ?</em>
<em>Vm = (V₁ + V₂)/2</em>
<em>2Vm = V₁ + V₂</em>
<em>V₂ = 2Vm - V₁</em>
<em>replace Vm ; V₁</em>
<em>V₂ = 2×21mph - 18mph</em>
<em>= 42mph - 18mph</em>
<em>= 24 mph</em>
<em>Good luck !</em>
First, we define variables:
x: small hat
y: medium hat
z: large hat
We now write the system of equations:
x + y + z = 47
5.50x + 6y + 7z = 302
-3x + y = 0
We can write the system in matrix form as:
Ax = b
Where,
A = [1 1 1; 5.50 6 7; -3 1 0]
b = [47; 302; 0]
x = [x; y ; z]
Solving the system we have:
x = 6
y = 18
z = 23
Answer:
the coach did purchase 23 large hats
d. 23
The interest on the first monthly payment is ...
I = Prt
I = 110,000*7.5%*(1/12)= 687.50
For the first payment, the interest is
$687.50
_____
The time period for the interest rate calculation is 1/12 year.
Answer:
what's the rest of the question
Step-by-step explanation:
:/