Rashawn recently spent $100 to open a store selling tee-shirts. At his business, he purchases plain tee-shirts for $11 each, pri
nts graphics on them, and then sells them for $26 each. What is the minimum number of tee-shirts that Rashawn would need to sell in order to make a profit of at least $400?
To answer this question you can write an equation that represents this situation.
I would subtract $11 (the cost per shirt) from the selling price to get $15 profit for each shirt. He paid $100 already and wants to profit $400, so the amount he needs to make is $500.
$15x = $500 would be the equation needed to answer this. x stands for the number of shirts.
Divide both sides by $15 to get x = 33.33.... shirts.
He would need to sell at least 34 to make at least $400 profit.
You can round 976 to 1000 and 522 to 500. So it would be 1000 - 500 = 500. The answer you would get after subtracting 976-522 would be more than 400 if you round it.