Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Propane torch is lit inside a hot air balloon during pre-flight preparation because the heat from the touch is needed to heat the cold air inside the balloon, so that the air will expand and become less dense and rise, thus providing a lift for the balloon. This is line with charle's law, which states that, the volume of a fixed mass of ideal gas is directly proportional to the absolute temperature. This law implies that, as the temperature of the air inside the balloon increase, the volume of the balloon also increases.
Answer:
29 protons 29 electrons
34 neutrons or (65-29)=36 neutrons in its nucleus.
Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius
Answer:
Molar concentration of the Fe³⁺ in the unknown solution is 8.01x10⁻⁵M.
Explanation:
When you make a calibration curve in a spectrophotographic analysis you are applying the Lambert-Beer law that states the concentration of a compound is directely proportional to its absorbance:
A = E*l*C
<em>Where A is absorbance, E is molar absorption coefficient, l is optical path length and C is molar concentration</em>
<em />
Using the equation of the line you obtain:
y = 4541.6X + 0.0461
<em>Where Y is absorbance and X is concentration -We will assume concentration is given in molarity-</em>
As absorbance of the unknown is 0.410:
0.410 = 4541.6X + 0.0461
X = 8.01x10⁻⁵M
<h3>Molar concentration of the Fe³⁺ in the unknown solution is 8.01x10⁻⁵M.</h3>
<em />