The total length of cable that is needed for the installation of the lighting in the new apartments is calculated by multiplying the number of apartments and the length of cable needed for each apartment. The calculation is shown below.
L = (12 apartments)(60 m/apartment) = 720 meters of cable
As given in the problem, each spool holds 100 meters of cable. The number of spools needed is therefore calculated by dividing the total length by the length of cable per spool as shown below.
S = (720 meters of cable) / (100 meters/spool)
S = 7.20 spools
Hence, the smallest number of new spools that Ted will need for this job is equal to 8 spools.
Answer:
False
Explanation:
The change in the behaviour of participants when they are aware that they are being observed is called Hawthorne effect. It can be defined as increase in output in response to being watched.
The term emerged with Hawthorne studies that tested the impact of various working condition variables on the productivity of the employees. Although experts do not believe that there was any Hawthorne effect in Hawthorne studies.
Hawthornian studies began around 1924 at the western Electric plant in Illinois, Chicago.
Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75
Answer:
A key performance indicator of the customer perspective in a balanced scorecard is option C. number of repeat customers
Explanation:
A Key Performance Indicator (KPI) is a measurable value used to demonstrate how effectively a company is achieving key business objectives.
Organizations use KPIs to analyze their success rate.
The customer perspective within the balanced score card enables organizations to target the market segments to prioritize. Once they have done that, they focus developing strategies that maximizes customers’ utility and bring sin good profit to the organization.
Before now, Balanced Scorecard tilted towards product performance and technology innovation to be the backbones of business success. However, customer behavioral trends have gradually emphasized the necessity for understanding what customers need.
Therefore the number of repeat customers is a KPI of the customer perspective in a balanced score card.
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit