<u>Given:</u>
Initial volume of He, V1 = 19.2 L
Initial mass of He, m1 = 0.0860 g
Mass of He removed = 0.205 g
<u>To determine:</u>
The new volume of He i.e V2
<u>Explanation:</u>
Based on Avogadro's law:
Volume of a gas is directly proportional to the # moles of the gas
Volume (V) α moles (n) -----(1)
Atomic mass of He = 4 g/mol
Initial moles of He, n1 = 0.860 g/4 g.mol-1 = 0.215 moles
Final moles of He, n2 = (0.860-0.205)g/4 g.mol-1 = 0.164 moles
Based on eq(1) we have:
V1/V2 = n1/n2
V2 = V1 n2/n1 = 19.2 L * 0.164 moles/0,215 moles = 14.6 L
Ans: New volume is 14.6 L
Ionized, become charged, become a cation
hopefully that helps
Answer: Increases.
Explanation: As the temperature of a liquid or solid increases its vapor pressure also increases. Conversely, vapor pressure decreases as the temperature decreases.
Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Answer: Ice is melting due to the transfer of thermal energy from Jan's hand to ice.
Explanation: The melting of ice is a physical change and is happening when the thermal energy from Jan's hand is transferred to ice. Due to this energy transfer, the particles of ice starts to move faster and hence, making the ice melt.
In this, the physical state of ice is changing from solid to liquid state.
