By wave particle duality.
Wavelength , λ = h / mv
where h = Planck's constant = 6.63 * 10⁻³⁴ Js, m = mass in kg, v = velocity in m/s.
m = 1kg, v = 4.5 m/s
λ = h / mv
λ = (6.63 * 10⁻³⁴) /(1*4.5)
λ ≈ 1.473 * 10⁻³⁴ m
Option D.
Answer:
upwards
Explanation:
Torque is the vector cross product of the force and radial distance.


The direction of the torque would be perpendicular to the direction of the force and radial distance. The direction of the force is counter-clockwise. The direction of the torque would be upwards.
The question ask to find and calculate the induced current in the loop as a function time and the best answer would be that the induced current in the loop is 0.08 amperes. I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more if you have clarifications and further questions
When air is blown into the open pipe,
L = 
where nis any integral number 1,2,3,4 etc. and λ is the wavelength of the oscillation
⇒λ=
Note here that n=1 is for fundamental, n=2 is first harmonic and so on..
⇒ third harmonic will be n=4
Given L=6m, n=4, solving for λ we get:
λ=
=3m
Relationship of frequency(f), velocity of sound (c) and wavelength(λ) is:
c=f.λ Or f= 
⇒f=
≈115 Hz
Answer:
To both observers, the land opposite them is moving to the right.
Explanation:
I have this class too. and there is also a quizlet with all the answers to the rest of the other questions. Trust me its right .
https://quizlet.com/261219090/oce-1001-chapter-2-flash-cards/