Answer:
16.77 m/s
Explanation:
Given that
Frequency of middle pitch, Fo = 261.6 Hz
Frequency of C sharp, f = 277.2 Hz
Velocity of sound in air, v = 298 m/s
Speed of sound from the source, Vs = ? m/s
Using the formula
f = Fo•(V + Vr)/(V + Vs)
← Doppler
Vr would be +ve if the receiver is moving toward source;
Vs would be -ve if source is moving toward the receiver
277.2 Hz = 261.6Hz * (298 + 0) / (298 - Vs)
277.2 = 77956.8 / (298 - Vs)
298 - Vs = 77956.8 / 277.2
298 - Vs = 281.23
Vs = 298 - 281.23
Vs = 16.77 m/s
Thus, the speed needed is 16.77 m/s
The Second Law of Thermodynamics states that the state of entropy of the entire universe, as an isolated system, will always increase over time.
Take that as you will
Answer:
The Jovian planets formed beyond the Frostline while the terrestrial planets formed in the Frostline in the solar nebular
Explanation:
The Jovian planets are the large planets namely Saturn, Jupiter, Uranus, and Neptune. The terrestrial planets include the Earth, Mercury, Mars, and Venus. According to the nebular theory of solar system formation, the terrestrial planets were formed from silicates and metals. They also had high boiling points which made it possible for them to be located very close to the sun.
The Jovian planets formed beyond the Frostline. This is an area that can support the planets that were made up of icy elements. The large size of the Jovian planets is as a result of the fact that the icy elements were more in number than the metal components of the terrestrial planets.
Answer: 580 N
Refer to attached figure.
The angle of inclination is 22 degrees
weight (gravitational force) acts downwards.
Normal force is a contact force which acts perpendicular to the point of contact.
The horizontal component (mg cos 22 ) balances the normal force and the vertical component balances the frictional force.
Gravitational force on an object = mg
The normal force 

A lady bug moves 10 cm forward and 5 cm backwards
so total distance moved by lady bug = 10 + 5 = 15 cm
total time taken by the lady bug
t = 20 s
so the average speed is given as



so its average speed is 0.75 cm/s