Answer:
10
Step-by-step explanation:

Total purchased w/o tax: $8 +$5 + $15 = $28
He paid (w/tax) $29.82 so
$ 29.82 - $28 = $1.82 (sale tax)
Now we need to find the sales tax rate:
$1.82 / $28 * 100 = 0.065 *100% = 6.5%
Double check:
$28 *6.5 / 100 = $1.82
$28 + $ 1.82 = $29.82 total amount he paid..
So the sales tax rate is 6.5%
Answer: Total Loss or Gain = $0
<u>Step-by-step explanation:</u>
Gain: $55,055 (1 + 0.16)
= $55,055 (1.16)
= $63,863.80
Profit = $8,808.80
Loss: $55,055 (1 - 0.16)
= $55,055 (0.84)
= $46,246.20
Loss = -$8,808.80
Profit + Loss
= $8,808.80 - $8,808.80
= 0
The question is missing the figure. So, it is attached below.
Answer:
Area of the shaded sector is <u>144π units squared</u>.
Step-by-step explanation:
Given:
Central angle of the sector is, 
Radius of the circle is, 
We know that, area of a sector of a circle of radius 'R' and central angle
is given as:

Plug in
. This gives,

Therefore, the area of the shaded sector is 144π units squared.
Answer:
y = x -7
Step-by-step explanation:
2x - 2y = 14
The slope intercept form is
y = mx+b where m is the slope and b is the y intercept
Subtract 2x from each side
2x - 2y -2x = -2x+14
-2y = -2x+14
Divide each side by -2
-2y/-2 = -2x/-2 +14/-2
y = x -7
The slope is 1 and the y intercept is -7