Given:
μ = 68 in, population mean
σ = 3 in, population standard deviation
Calculate z-scores for the following random variable and determine their probabilities from standard tables.
x = 72 in:
z = (x-μ)/σ = (72-68)/3 = 1.333
P(x) = 0.9088
x = 64 in:
z = (64 -38)/3 = -1.333
P(x) = 0.0912
x = 65 in
z = (65 - 68)/3 = -1
P(x) = 0.1587
x = 71:
z = (71-68)/3 = 1
P(x) = 0.8413
Part (a)
For x > 72 in, obtain
300 - 300*0.9088 = 27.36
Answer: 27
Part (b)
For x ≤ 64 in, obtain
300*0.0912 = 27.36
Answer: 27
Part (c)
For 65 ≤ x ≤ 71, obtain
300*(0.8413 - 0.1587) = 204.78
Answer: 204
Part (d)
For x = 68 in, obtain
z = 0
P(x) = 0.5
The number of students is
300*0.5 = 150
Answer: 150
Answer:
m = -2 and b = -1/3
m = -2 and b = -2/3.
Step-by-step explanation:
y = -2x - 1/3
y = -2x - 2/3
This system has no solutions because y cannot be 2 different values at once.
The answer should be C. By combining like terms you can find the answer. 1.75a+2.75a = 4.5a
2.25b + 1.75b = 4b
2.25c + 1.25c = 3.5c
To find Kevin's age, subtract 17 by 3 to find how old Kevin is, which is 7. Then, to find Uncle rob's age, add 17 plus 3 to get 20, then multiply that by 3 to see how old Uncle Rob will be, which is 60.Then, subtract 6 from 60 to get 54.The final answer is that Kevin is 7 years old, and Uncle Rob is 54 years old. Hope this helps!