Answer:
50.0543248872 ft
Explanation:
F = Load = 20 ton = 
d = Diameter = 1.25 in
= Initial length = 50 ft
= Final length
A = Area = 
Y = Young's modulus = 
Young's modulus is given by

The length during the lift is 50.0543248872 ft
Answer:
Too many people are unaware or indifferent to that.” Fines can cost up to $500 per truancy, due within 30 days unless a judge gives an extension. For many students and families, it's another debt they can't pay. And if fines aren't paid, they can convert into an arrest warrant when a student turns 17.
Explanation:
Answer:

Explanation:
For this case we know that the initial velocity is given by:

The final velocity on this case is given by:

And we know that it takes 8 seconds to go from 7m/s to 13m/s. We can use the following kinematic formula in order to find the acceleration during the first interval:

If we solve for the acceleration we got:

So for the other traject we assume that the acceleration is constant and the train travels for 16 s. The initial velocity on this case would be 13m/s from the first interval and we can find the final velocity with the following formula:

And if we replace we got:

Answer:
3.52 m/s
Explanation:
work done by the compressing the spring = 1/2 K e² where K is the force constant = 1000 N/m, e is the compression = 2cm = (2 / 100) to convert it to m we divide by 100 = 0.02 m
work done by compressing the spring = elastic potential energy stored in the spring = 0.5 × 1000 × 0.02 = 10 J
work done by force of friction to hinder the motion = F × d = 4 × 0.02 m = 0.08 J
Kinetic energy of the body = work done by compressing the spring - work done by force of friction against the motion = 10 - 0.08 = 9.92
9.92 = 1/2 m v² where m is the mass of the body which = 1.6 kg and v is the speed as it passes through the equilibrium point
9.92 = 1/2 × 1.6 × v²
9.92 × 2 / 1.6 = v²
v² = 19.84 / 1.6 = 12.4
v = √12.4 = 3.52 m/s
Answer:
Power = 180 Watt.
Explanation:
W = Work done = m x g x H.
m = mass of the body.
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s^2.
W = weight of the body = m x g = 720 N.
H = height of the body = 5 m.
t = Time = 20 s.
Plugging the above values in the formula we get:
W = 720 x 5 = 3600 J.
Power = 
=
= 180 Watt.
Therefore the required value of power = 180 Watt.